• ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۴ شهريور
  • اِلأَحَّد ١٥ محرم ١٤٤١
  • Sunday, September 15, 2019
کلیدواژه: 60718
تاریخ انتشار:۱۳۹۸ دوشنبه ۱۰ تير، ساعت 09:59
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۸/۴/۱۰
روابط عمومی بیمارستان شهید دکتر لواسانی

بالون زدن قلب چیست و آیا عوارض بالن زدن را می دانید؟

بالون قلب چیست ؟
بالون زدن قلب یا بالن قلب روشی است که از آن برای باز کردن شریان های بسته قلب استفاده می شود. در آنژیوپلاستی عروق کرونر یک بالون کوچک به صورت موقت در ناحیه بسته شریان جایگذاری می شود تا به عریض نمودن آن کمک کند.

شایعترین عوارض balloon angioplasty یا عوارض بالون زدن قلب


بسیاری از بیماران آیا استنت گذاری عوارض دارد یا خیر؟
همیشه این سوال را از بیمارانم می پرسیم که اگر قرار باشد از خیابان عبور کنند، آیا ممکن است حادثه ای برایشان رخ دهد یا خیر؟
بیمار نیز در پاسخ می گوید: بله! پس در آنژیوپلاستی یا گذاشتن فنر در قلب نیز مانند هر کار دیگری ممکن است عوارضی ایجاد شود. خونریزی از شایعترین عوارض آنژیوپلاستی یا فنر گذاشتن قلب است. این خونریزی ممکن است در محل ورود وسایل آنژیوگرافی در کشاله ران یا مچ دست رخ دهد. امروزه توسعه در روش رادیال یا همان آنژیوگرافی از طریق مچ دست احتمال خونریزی محل آنژیوگرافی را به شدت کاهش داده است.

از دیگر عوارض گذاشتن فنر در قلب این است که  گاهی ممکن است به هنگام بادکردن بالن آنژیوپلاستی و استنت گذاری ، رگ قلب دچار پارگی شود. پزشک متخصص قلب و عروق در این مورد با استفاده از وسایل موجود می تواند از ادامه خونریزی ممانعت بعمل آورد. گاهی حین گذاشتن فنر در قلب عوارضی اتفاق می افتد که مجبوریم بیمار را به طور اورژانسی برای عمل قلب باز آماده کنیم؛ مثلا ممکن است پارگی رگ در حین آنژیوپلاستی به خوبی درمان نشود.


تصویر استنت قلب
درد قفسه سینه به طور شدید نیز از عوارض گذاشتن فنر در قلب است که علت آن در معرض کم اکسیژن قرار گرفتن قلب بوده و حالت شبیه سکته قلبی باشد. به صورت کلی عوارض آنژیوپلاستی را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:


۱- تنگ شدن مجدد شریان(restenosis) بعد از بالون زدن قلب
از عوارض آنژیوپلاستی این است که در برخی مواقع جریان خون رگ مسدود می شود که علت آن هم آزاد شدن موادی است که از پشت استنت به داخل جریان خون آزاد می شود. تنگ شدن مجدد در ۳۰ تا ۴۰ درصد موارد از جمله عوارض بالون زدن قلب است. فنر قلب به منظور کاهش تنگی مجدد طراحی شده است. استنت های فلزی خالص اصل، احتمال تنگی مجدد را تا ۲۰ درصد کاهش می دهند و استفاده از استنت دارویی این میزان را به کمتر از ۱۰ درصد کاهش می دهد.


۲- ایجاد لخته های خونی بعد از بالون قلب
تشکیل لخته های خونی حتی در هفته یا ماه های اول پس از آنژیوپلاستی عروق کرونر در لابه لای استنت از جمله عوارض فنر قلب است. این لخته ها ممکن است سبب بروز حمله قلبی شوند. به منظور کاهش عوارض بالون زدن قلب و احتمال ایجاد لخته در استنت ها، مصرف آسپیرین ، کلوپیدوگرل یا پلاویکس و داروهای دیگر، دقیقا طبق دستور دکتر متخصص قلب و عروق بسیار مهم است. در مورد مدت زمان مصرف این داروها یا قطع آن ها در صورت انجام جراحی باز قلب با دکتر قلب خود مشورت کنید.


۳- خونریزی بعد از بالون زدن قلب
ممکن است در محل نصب کاتتر در دست یا پا خونریزی دیده شود. معمولا این خونریزی ها در حدی است که تنها موجب ایجاد کبودی می شود. اما در صورت خونریزی جدی به تزریق خون و اقدامات جراحی نیاز دارد.


۴- حمله قلبی
حمله قلبی از جمله عوارض بالن زدن قلب بسیار نادر است اما ممکن است طی انجام آنژیوپلاستی عروق کرونر صورت گیرد.


۵- آسیب شریان کرونر
شریان کرونر ممکن است حین انجام آنژیوپلاستی پاره یا کنده شود. این مورد از عوارض بالون زدن قلباست که در صورت وخیم بودن میتواند به ضرورت انجام عمل قلب باز اورژانسی بینجامد.


۶- مشکلات کلیوی
موادی که طی آنژیوپلاستی و جایگذاری استنت ها استفاده می شود، ممکن است باعث مشکلات کلیوی شود؛ به خصوص در افرادی که از پیش مشکلات کلیوی دارند. اگر جزء افراد در معرض خطر هستید، متخصص قلب و عروق ممکن است دارویی تجویز کند تا به حفاظت از کلیه ها کمک کند.


۷- سکته مغزی
طی آنژیوپلاستی عروق کرونر، لخته های خونی که ممکن است روی کاتتر ایجاد شوند می توانند جدا شده و به سمت مغز حرکت کنند. رقیق کننده های خونی به منظور کاهش این خطر تجویز می شوند. سکته مغزی از جمله عوارض بالون زدن قلب است که می تواند در اثر جدا شدن پلاک چربی هنگامی که کاتتر در آئورت پیچ خورده است نیز اتفاق بیفتد.


۸-ضربان غیرطبیعی قلب
قلب ممکن است در اثر بالون زدن عروق کرونر تحریک شود و ضربان آن بسیار تند با کند گردد. این مورد از عوارض بالون زدن قلب حالت معمولا گذراست اما گاهی استفاده از دارو یا دستگاه تنظیم ضربان قلب لازم است.
البته پزشک متخصص برای اغلب موارد فوق راه حل مناسب را پیدا می کند؛ پس نباید به خاطر ترس از تصادف، از خیابان عبور نکرد!

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 5
سيد جواد نيرومند
1397/9/9 - 23:35
سلام حدوداً ١٥روز هست كه بالون زدمو فبلا سنك كليه داشتم اما ١٠ سال هست كه مشكلي ندارم باداروهايي كه بعد از عمل ميخورم مشكلي براي كليه ام در اينده نمي ايد
rateup 10
ratedown 9
شهرام نامداريان
1397/8/19 - 18:58
سلام ،من حدودا ٨ماه هست استنت در رگ سمت چپ قلبم گذاشتم اما الان هفت روز هست كه قفسه سينه ام درد ممتد دارد وقطع نميشود،حتي امروز هم دويدم و خوب بود نفسم،دردي مثل زخم شدن محدوده قلبم هست ،من در سوئد هستم وچون اقامت ندارم ب من رسيدگي نميكنند لطفا راهنماييمزفرماييد، بااحترام شهرام
rateup 26
ratedown 20
صفدر دانایی
1397/6/8 - 22:23
من یکی از عروقم هیجده سال پیش گرفته شد اکثر پزشکان معتقد بودند این رگ اکر بالن زده شود پاره می شود ولی دکتر محمدعلی استوان گفت من ان را باز می کنم الان روز 10/6/97من را در بیمارستان اردیبهشت شیراز بالن می زند نمی دانم چه می‌شود
rateup 17
ratedown 8
اکبری
1397/4/26 - 21:46
سلام.من پسری ۱۹ ساله هستم ک در قلبم فنر گذاشتم و بعد از اون دست و پام ب صورت ناگهانی خشک میشه و نمیتونم تکون بدم میخواستم بدونم دلیلش چیه و ایا نیاز به عمل قلب باز هست؟ممنون میشم راهنمایی کنین
rateup 28
ratedown 9
اکبری
1397/4/26 - 21:46
سلام.من پسری ۱۹ ساله هستم ک در قلبم فنر گذاشتم و بعد از اون دست و پام ب صورت ناگهانی خشک میشه و نمیتونم تکون بدم میخواستم بدونم دلیلش چیه و ایا نیاز به عمل قلب باز هست؟ممنون میشم راهنمایی کنین
rateup 28
ratedown 30
captcha