• ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۴ شهريور
  • اِلأَحَّد ١٥ محرم ١٤٤١
  • Sunday, September 15, 2019
کلیدواژه: 69061
تاریخ انتشار:۱۳۹۷ شنبه ۲۶ آبان، ساعت 09:03
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۷/۸/۲۶

 

نوشتاری که در زیر می خوانید، عیناً از کانال تلگرامی یکی از سرسخت ترین منتقدین مرحوم دکتر نوربخش برداشته شده است. گذز زمان، خدمات و منش ایشان را بیشتر و بیشتر بر ما روشن خواهد نمود. 

***

«آخرین پیام مرحوم نوربخش به منتقدش چه بود؟!

 

دیروز مراسم تشییع جنازه ی مردی بود که بارها و بارها عملکردش از بوته ی نقد من گذشت؛ نقادی تند و تیز و بی رحمانه ای که خودم نیز می شناسمش؛ اما حرارت نگارشم را عشقی بود که خود او نیز می فهمید؛ اولین بار که در مقام مدیرعامل دیدمش ؛ تنها یک خواسته از او داشتم: نقد تلخ جوان رعنای ایرانی را بر حلوای تملق منتقدین غنیمت و نعمت بشمارد. به هر حال او رفت؛ من ماندم و خاطرات نیمه های شب؛ زمانی که با درد و گاها اندوه و عشق و نگرانی از او و عملکردش می نوشتم؛ انصاف نیست که این مرد سر بر بالین خاک بگذارد و برایش عاشقانه ننویسم به پاس سه ساعت دیالوگ تند و انتقادی ام با او در دفترش در کمتر از یکماه قبل و تحمل شگرفی که در حقم نمود؛ برایش می نویسم.


باید برای عاشقانه نوشتن؛ اول خود را در وجودش و در حضورش تجسم کنی؟! مردی که در این دنیا بزرگ بود؛ قریب به ۴۳ میلیون نفر را با او حکایتی بود و صد هزار نفر زیر دستش؛ برای دیدنش باید روزها قبل وقت می گرفتی و نامش در رسانه ها بود؛ متخصص ارتوپدی و از اساتید زانو ؛ دارای پدر و نسبی ارزشمند و محترم؛ منتهی امشب از او با درد و تپش های سنگین قلبم می نگارم؛ او در زیر خروارها خاک آرمیده؟!

کنار همه ی اهل قبور ؛ برابر و اندازه؛ منتظر روزی که ما به او می گوییم حساب؟!

نه با توییترها و نه پیام ها و نه با شیون دوستان و نه با تاثر مقامات گره ای از او باز نخواهد شد؛ الا مرهمی بر الام بازماندگان که آن هم موقت است.

او مثل هر اهل قبوری نیازمند محبت ماست؛ نیازمند یاری ما؛ این بیش از هر زمانی بر شانه های مدیرانی سنگینی می کند که امروز انتصاب و فرصت و شهرتشان را مدیون دکتر سید تقی نوربخش هستند؛ کارهای ناتمام؛ وعده های روی زمین مانده و روندهای نیازمند اصلاح؛ اماناتی هستند که امروز بر شانه های مدیران او سنگینی می کنند؛ چه زیباست که چنان امانت را ادا کنند که او آسوده در آرامگاه ابدی اش بیاساید.

کاش دوستانش بدانند؛  چراغ توییتر و تاثر مقامات این دنیا هزار هزارش؛ برابر شمعی نباشد که با خشنودی دل یتیمی برافروخته می شود؛ این یعنی همان ذات نهان سیدتقی نوربخش؛ پسر دکتر سیدمرتضی نوربخش که با دکتر فائض فیض بنیانگذار طب نوین در بیرجند و خراسانند.... یعنی همان سیره ای که هزینه ی داروی بیمار نیازمند را تقبل می کند و در بیمارستان فیاضبخش در خفا از او شنیده ام. در قطار مقامات روز جمعه ی وداع با نوربخش؛ ضمن احترام برای همه ی مقامات محترم کشوری و لشکری: نکته ای که بیش از همه جلب نظرم کرد... این بود که "پیکر آن استاد و آن رحیل آخرت" بر شانه هایی بود که قاطبه ی آنها کارگران و طبقه ی متوسط و ضعیفی بودند که جلوتر از مقامات با اندوه او را به خانه ی ابدی اش می بردند و این دقیقا بدان معناست که تنها همین "خدمت به خلق است که می ماند و قطعا  در این شب اول قبر او ماند و ثمره ی خدماتش ؛ اندکش اندوهبار و افزونش سرور انگیز؛ دین مردمان آتش و رضای خلقش آرامش؛ او را از اقدام خیر خود بی نصیب نکنیم؛ مرد بزرگ دیروز دستانش از دنیا کوتاه است و مثل هر بزرگمردی "نیازمند دعای شما برادران و خواهران"

لازم است که دوستدارانش؛ یارانش و هم قطارانش؛ به احترامش و به قدرشناسی اش؛ خدمتگزاری صدیق و امانت داری امین برای کارگران باشند.


جا دارد یادی کنم از آخرین مطالبی که مدیرعامل فقید سازمان برایم نوشت:

دکتر نوربخش:
با سلام وصبح بخیر
همواره نقد وتحلیل منصفانه و عاری از توهین
،افترا، هتک حرمت وبر اساس اگاهی ضمن اینکه حریم قلم را پاس می دارد سازنده ،اصلاح کننده و پیشبرنده است
سپاسگزارم

 

روحش قرین رحمت الهی باد.


مهدی اسفندیار

منتقد مدیرعامل فقید سازمان تامین اجتماعی

۲بامداد شنبه ۲۶ آذرماه ۹۷ »

***
منبع:@nabeavamfaribi

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha