• ۱۳۹۸ شنبه ۳۰ شهريور
  • اِسَّبِت ٢١ محرم ١٤٤١
  • Saturday, September 21, 2019
کلیدواژه: 45884
تاریخ انتشار:۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۲ مرداد، ساعت 11:26
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۶/۵/۱۲

بانک خون بند ناف

خون بند ناف منبعی از سلول‌های بنیادی، به خصوص سلول‌های بنیادی خون‌ساز است که می‌تواند در روند درمان بیماری‌های بدخیمی مانند تالاسمی، انواع سرطان‌های خون، بیماری‌های نقص سیستم ایمنی بدن و همچنین کم خونی‌های مادرزادی که منشاء خونی دارند، مورد استفاده قرار گیرد. نمایندگی بانک خون بند ناف استان لرستان از سال89زیر نظر پژوهشکده رویان وابسته به جهاد دانشگاهی فعالیت خود را آغازنموده است،تا کنون بیش از 400نمونه خون بند ناف در این مرکز جمع آوری شده است. خونی که در دوران بارداری مادر، در بندناف و جفت جریان دارد و بعد از تولد دور ریخته می‌شود، منبعی از سلول بنیادی، بخصوص سلول‌های بنیادی خون‌سازی است که می‌تواند در روند درمان بیماری‌های بدخیمی مانند تالاسمی، انواع سرطان‌های خون، بیماری‌های نقص سیستم ایمنی بدن و همچنین کم خون‌های مادرزادی که منشاء خونی دارند، مورد استفاده قرار گیرد.

والدین می‌توانند قبل از تولد نوزاد،درهفته ی 36بارداری دربانک خون بندناف ثبت نام کنند. بعد از زایمان، بندناف از نوزاد جدا می‌شود و خون از بندناف و جفت جمع‌آوری وبه کیسه‌های خون منتقل می‌شود و سپس خون بند ناف نوزاد، منجمد و در بانک خون بندناف رویان نگهداری می‌شود تا چنانچه نوزاد در بزرگسالی مبتلابه بیماری‌هایی نظیر سرطان خون شود، برای درمان استفاده شود.

علاقه مندان می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی بانک خون بندناف رویان به آدرس (www.rsct.ir) به اطلاعات لازم در این زمینه دسترسی داشته باشند و در این پایگاه اینترنتی درباره نحوه ذخیره‌سازی نمونه، آزمایش‌هایی که لازم است مادر پیش از تولد انجام دهد و حتی شاخص‌هایی که برای این کار در نظر گرفته می‌شود ، آشنا شوند.برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشترمیتوانیدبااین شماره ها تماس حاصل فرمایید.09167430080-06633236628

سلول بنیادی چیست؟

سلول بنیادی، سلولی است که دارای 2 ویژگی مهم توانایی تکثیر یا خود نوزائی و تمایز یا تبدیل به انواع سلول­های بدن می­باشد. با توجه به نواع سلول بنیادی که می­تواند سلول بنیادی جنینی بوده یعنی به تمام سلول­های بدن تبدیل شود و یا سلول بنیادی بالغین که به رده خاصی از سلول­ها همانند سلول خونی، قلبی، عصبی و غضروفی تبدیل گردد؛ این سلول­ها تقسیم­ بندی می­شوند. سلول­های بنیادی در بافت­های مختلف بدن وجود دارند و در ترمیم بافت‌های مختلف بدن بدنبال آسیب و جراحت موثر بوده و می‌توانند در بافت‌های آسیب دیده‌ای که بخش عمده سلول‌های آنها از بین رفته است، جایگزین سلول‌های آسیب دیده شده و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت کمک نمایند
 

مزایای خون بند ناف چیست؟

خون بندناف نسبت به خون مغز استخوان واجد مزایای چندی است که آن را کاندید مناسبی برای پیوند به بیماران نموده است.ازآن جمله می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

✅کاهش میزان واکنش های رد پیوند علیه میزبان(GVHD)
✅کاهش رد ایمونولوژیک پیوند به دلیل حضور سلولهای اولیه  نابالغ سیستم ایمنی در خون بند ناف
✅امکان انجام پیوند موفق با تشابه کمتر HLA بین دهنده وگیرنده
✅ آسانی و سادگی جمع آوری خون بند ناف که فاقد خطر برای جنین ومادر می باشد
✅در دسترس بودن این منبع
✅کاهش امکان انتقال عفونت های ویروسی به علت این که جفت مانند سدی از نفوذ ویروس به جنین ممانعت می کند.
✅غنی از سلول های بنیادی خونساز و پیش سازی با توان بالای تکثیر

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha