• ۱۳۹۸ شنبه ۳۰ شهريور
  • اِسَّبِت ٢١ محرم ١٤٤١
  • Saturday, September 21, 2019
کلیدواژه: 47263
تاریخ انتشار:۱۳۹۶ دوشنبه ۶ شهريور، ساعت 16:08
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۷
پاتولوژی

بخش پاتولوژی مسئولیت پذیرش، انجام عملیات فنی و ارائه گزارش نمونه های بافتی، سیتولوژی، مایعات بدن، مغز استخوان و پاپ اسمیر نمو نه های سرویکس واژینال را به عهده دارد که در حال حاضر علاوه بر نمونه های بیمارستان آیت اله کاشانی و واحدهای تابعه (درمانگاه فدائیان، درمانگاه سیزده آبان و درمانگاه شهید عباسی)، نمونه های دی کلینیک شهید سلیمانی، پلی کلینیک تخصصی طوس و بیمارستان معیری نیز در این بخش انجام می پذیرد.

                                                                                                   اهداف:
ارائه خدمات به بیماران و پزشکان معالج جهت تسریع در روند درمان با انجام آزمایشات بافتی و سیوتولوژی براساس استانداردهای علمی، فنی و ایمنی تعریف شده ،توسط دستگاهها و روشهای به روز علمی در فضای فیزیکی مناسب و ایمن جهت پرسنل شاغل
خدمات ارائه شده توسط این واحد:
- بررسی بافت
- بررسی سیتولوژی مایعات بدن
- بررسی پاپ اسمیر
- بررسی نمونه مغز استخوان
-بررسی نمونه FNA
زمان جوابدهی به بیماران :

برای نمونه های سیتولوژی مایعات بین 24 تا 48 ساعت

برای نمونه های بافتی با توجه به فرایند آماده سازی (processing) شامل پاساژ بافتی، قالبگیری، برش بافتی، رنگ آمیزی و مونتاژ اسلایدها و در نهایت بررسی میکروسکوپی بین 4 تا 10 روز می باشد (در مورد بعضی از نمونه های بافتی به دلیل سختی بافت و طولانی شدن فرایند آماده سازی و همچنین بعضی از نمونه ها به دلیل نیاز به مشاوره یا انجام آزمایشات تکمیلی و ارجاع به مراکز دانشگاهی و یا آزمایشگاه های پاتولوژی دیگر، زمان جوابدهی بیشتر از 10 روز می باشد). همچنین کلیه مراحل انجام کار و تهیه گزارش بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران و دستورالعمل جامع بررسی تومورها (cancer case summary report)، تهیه شده توسط کالج پاتولوژیستهای آمریکا (CAP) می باشد.
گزارشات پاتولوژی برای هر نمونه در دو نسخه، یک نسخه جهت تحویل به بیمار و یک نسخه جهت بایگانی در مدارک پزشکی تهیه می گردد. همچنین جهت توجه بیشتر پزشک معالج موارد بدخیمی در برگه های رنگی چاپ و جهت کمک به روند درمان با این بیماران تماس گرفته می شود (تماس های تلفنی با ذکر تاریخ در دفتر ثبت می گردد).
شایان ذکر است که در بخش پاتولوژی بیمارستان آیت اله کاشانی بعضی از رنگ آمیزی های اختصاصی هم انجام می شود و برای انجام رنگ آمیزی و مطالعه ایمنوهیستوشیمی نمونه به مراکز معتبر ارجاع می گردد.
کنترل کیفی در بخش پاتولوژی به صورت دوره ای انجام می شود (جهت کنترل کیفی رنگ آمیزی اختصاصی، اسلاید شاهد روزانه تهیه و بررسی می گردد).
همچنین نمونه ها مطابق استاندارد به صورت بلوک پارافینی تا ده سال نگهداری و در صورت درخواست کتبی پزشک معالج به بیمار تحویل می گردد.
آمار موارد سرطانی از طریق بیمارستان ماهانه به مرکز بهداشت ارسال می گردد و موارد عدم انطباق نیز ماهانه به مسئول ایمنی بیمارستان تحویل و از ایشان امضاء گرفته می شود.


مسئول واحد: خانم دکتر ابراهیم زاده
تحصیلات: متخصص آناتومیکال-کلینیکال پاتولوژی
سابقه:  21 سال
کارکنان:
دکتر حمید حمیدزاده پزشک متخصص پاتولوژی متخصص آناتومیکال-کلینیکال پاتولوژی 

و خانم ها :

1. صدقی 
2. سعادت فیروزآبادی 
3. علیخانی 
4. مجیدی فیجانی 
5. باغبان 
6. حشمتی
7. محمدزاده آق قلعه

   طبقه همکف بیمارستان، انتهای راهروی راست

    51036328-9

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha