• ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۴ شهريور
  • اِلأَحَّد ١٥ محرم ١٤٤١
  • Sunday, September 15, 2019
کلیدواژه: 48193
تاریخ انتشار:۱۳۹۶ شنبه ۲۵ شهريور، ساعت 22:17
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۶/۶/۲۵
آتش نشانی

آتش نشانی

یکی از نیازهای اساسی هر خانه یا اداره یا بیمارستانی، کپسول آتش نشانی است. اگر با این وسیله آشنایی داشته باشیم می توانیم با استفاده درست از آن حریق را مهار نماییم. کپسول های آتش نشانی برای حذف حداقل یکی از اجزای اصلی مثلث حریق طراحی شده اند.

یکی از راه های کنترل آتش ، سرد کردن ماده سوختنی تا زیر نقطه اشتعالش است و آب یکی از بهترین راه ها برای این کار است تا سیکل سوختن قطع شود. برای قطع اکسیژن باید به وسیله ای آتش را خفه کرد تا هوا به آن نرسد که بهترین راه پوشاندن آتش با یک پتوی سبک و یا ریختن مواد غیر قابل اشتعال از قبیل شن روی آتش است. حذف ماده سوختنی که یکی دیگر از راه های کنترل آتش است راه دشوارتری است. مثلا وقتی منزلی آتش می گیرد ماده سوختنی در واقع خود خانه و وسایل آن است و حذف آن بسیار دشوار است و تنها وقتی حذف می شود که کل آن سوخته باشد.

کپسول های آتش نشانی استوانه های فلزی محکمی هستند که با آب یا یک نوع ماده خفه کننده پر شده اند و وقتی اهرمی را که بالای این استوانه است فشار دهید، ماده با فشار زیادی از کپسول خارج می شود. در این کپسول ها یک لوله مخزن تحت فشار کپسول  را به قسمت بالای کپسول متصل و یک شیر فنری نیز ارتباط میان لوله را با دهانه خروجی مسدود کرده است. در بالای سیلندر، سیلندر کوچک دیگری وجوددارد که با گاز فشرده ای مانند دی اکسید کربن پر شده است و یک شیر جلوی انتشار دی اکسید کربن را می گیرد.

برای استفاده از کپسول آتش نشانی باید ضامن کپسول را کشیده و اهرم آن را فشار داد. این اهرم  میله را فشار می دهد تا شیر فنری را به پایین هل دهد و مسیر خروجی را باز کند. گاز فشرده شده بر اثر فشار کم محیط رها می شود. این امر موجب می شود تا مواد موجود در کپسول با نیروی قابل ملاحظه ای از مخزن به دهانه خروجی منتقل شده خارج شود.

روش درست استفاده کردن از کپسول آتش نشانی این است که آن را مستقیما روی سوخت هدف گیری و روی تمامی سوخت پخش کنید اگر فقط شعله را هدف گیری کنید نتیجه مطلوبی نمی گیرید.

 

انواع کپسول های آتش نشانی:


آب:  یکی از آشناترین مواد برای خاموش کردن آتش است ، ما اگر به شکل صحیحی به کار گرفته نشود می تواند از آتش نیز خطرناکتر باشد. با یک دستگاه خاموش کننده آتش که به وسیله آب کار می کند می توان آتشی را که مسبب آن چوب، کاغذ یا مقوا است خاموش کنید. اما اگر آتش به وسیله الکتریسیته به وجود آمده باشد و یا اینکه مایعات قابل اشتعال سبب آتش شده باشند، آب روش موثری برای کنترل آن نسیت زیرا آب می تواند جریان برق را هدایت کند و سبب برق گرفتگی شود. همچنین مایعات قابل اشتعال به وسیله آب به اطراف پخش می شوند و سبب گسترش آتش سوزی می شوند.

دی اکسید کربن : یکی از محبوب ترین مواد خاموش کننده آتش دی اکسید کربن خالص است. در کپسول آتش نشانی که با دی اکسید کربن کار میکند ، دی اکسید کربن به شکل مایعی تحت فشار بالا در سیلندر نگهداری می شود.  دی اکسید کربن سنگین تر از اکسیژن است بنابراین جایگزین اکسیژن اطراف مواد سوختنی می شود . در رستوران ها از این کپسول ها استفاده می شود زیرا آلودگی برای مواد غذایی و وسایل آشپزی ایجاد نمی کند.

پودر: بهترین انواع مواد خاموش کننده اتش کف های خشک شیمیایی یا پودرهایی هستند که بیشتر از بیکربنات سدیم، بی کربنات پتاسیم یا منوآمونیوم فسفات ساخته می شوند. بی کربنات پتاسیم وقتی دما به 70 درجه سانتی گراد می رسد شروع به تجزیه شدن کرده ، دی اکسید کربن آزاد می کند. این دی اکسید کربن روی آتش را می پوشاند و آن را خفه می کند.

از کپسول های آتش نشانی تنها در آتش سوزی های مختصر می توان بهره گرفت زیرا حاوی مقدار کمی از مواد خاموش کننده آتش هستند در آتش سوزی های بزرگتر نیاز به تجهیزات بزرگتری از قبیل ماشین آلات آتش نشانی و افرادی متخصص است که یدانند هر آتشی باید به وسیله چه چیزی فرو نشانده شود. اما به هر حال اگر یک اتش سوزی ناگهانی در منزل یا محیط کارتان به وجود آمد یک کپسول اتش نشانی می تواند نجات دهنده فوق العاده گران بهایی برای زندگی شما محسوب شود.

کپسول های آتش نشانی به چند کلاس تقسیم میشوند. کپسول های کلاس Aمی توانند آتش سوزی های ناشی از مواد معمولی مانند چوب و پلاستیک و کاغذ را خاموش کنند، کپسول های کلاس B‌می توانند آتش های ناشی از مایعاتی چون بنزین یا گریس را فرو نشانند. کلاس Cمربوط به آتش سوزی های الکتریکی است و کلاس Fبرای خاموش کردن فلزات شعله ور ونایاب به کار می رود. بهتر است جهت مهار حریق از مواد مناسب طبق طبقه بندی زیر استفاده کنیم:

طبقه :A

اتش سوزی جامدات

ماده مناسب جهت مهار: آب

معمولا در این گونه اتش سوزی ها پس از سوختن خاکستر آنها بر جای می ماند

طبقه :B

اتش سوزی مایعات

ماده مناسب: در صورت بالا بودن چگالی ماده قابل اشتعال از چگالی اب جهت اطفاء می توان از آب استفاده نمود و در غیر این صورت ماده مناسب پودر و گاز می باشد

طبقه :C

آتش سوزی گاز

ماده مناسب پودر و گاز

طبقه :D

اتش سوزی فلزات

ماده مناسب: گاز آرگون، پودرهای مخصوص، نمک طعام و شن می باشد.

طبقه :E

آتش سوزی الکتریکی

ماده مناسب: حتی المقدور از گاز استفاده شود. چون بعد از خاموش کردن اثری از خود باقی نمی گذارد و می توان از قطعات نسوخته مجددا استفاده کرد اگر مهار نشد از پودر و گاز استفاده می کنیم.

قابل توجه:

پرسنل محترم علاوه بر داشتن اطلاعات فوق و کد آتش سوزی زمان وقوع حریق به این ترتیب وارد عمل شوند. موضوع را بلافاصله به مرکز  تیم اطفاء حریق اطلاع دهند اگر چنانچه قابل  مهار بود آن را مهار کنندو در صورت گسترده بودن حریق با رعایت نکات ایمنی درب های خروجی اضطرای را باز نموده و بیماران را به خارج از منطقه آتش سوزی هدایت نمایند.

در منزل خود از کپسول اتش نشانی نیز به عنوان یک وسیله ضروری زندگی استفاده کنید و پیش از هر چیز به دستورالعمل و تصاویر روی ان توجه کنید تا بدانید مربوط به چه نوع آتش سوزی هایی است.

چگونه حریق را مهار کنیم؟


گام اول: اقدامات پیشگیرانه، رعایت نکات ایمنی و اصول نگهداری مواد قابل اشتعال

گام دوم : اعلام حریق: بلافاصله به مسئول بخش اطلاع داده و در صورت نبودن به نگهبانی بیمارستان و واحد تلفنخانه جهت اعلام کد حریق اطلاع می دهیم.

شستی اعلام حریق: دتکتورها: دتکتورها بنا به نوع حساسیتی که دارند شروع حریق را به صورت خودکار اعلام می کنند به طوریکه  قسمت مربوطه در تابلو طراحی شده در مرکز مخابرات آلارم می زند و حریق در آن قسمت را اعلام می کند.

گام سوم: اطفاء حریق با استفاده از مواد مناسب

1-      باکس های آتش نشانی

2-      کپسول های آتش نشانی، پودر و گاز و گاز دی اکسید کربن

گام چهارم: اقدامات لازم برای اطفاء حریق:

1-      پین(ضامن) کپسول را بیرون بکشید.

2-      نازل کپسول را به سمت ریشه حریق نشانه بگیرید(در مورد کپسول های پودر و گاز ابتدا یک مرتبه کپسول را وارونه کنید)

3-      دسته نازل را به سمت پایین فشار دهید.

4-      به صورت جارویی از بن حریق آتش  را خاموش کنید.بیمارستان دارای 2 مقوله در مبحث آتش نشانی می باشد:
1-سیستم اطفا حریق

2-سیستم اعلام حریق

سیستم اطفا حریق به دو صورت انجام می گیرد:

1-خاموش کننده کپسول: به دو صورت می باشد کپسول CO2 که حاوی گاز CO2 می باشد 2-کپسول پودر و گاز که شامل پودر و گاز می باشد

2-خاموش کننده آب: در درکلیه واحدها بیمارستان از قبیل بخش جراحی اطاق عمل و...فایر باکسها تعبیه شده که برای اطفا حریق  از آن استفاده می شود که سیال خاموش کننده در آن آب است رنگ این تابلو یا فایر باکس ها قرمز است. مشخصات این تابلو بدین شرح می باشد که در فایر باکس ها را که باز می کنیم دارای 20متر شیلنگ به ضخامت یک اینچ می باشد که به منبع جریان آبی که با پمپ تغذیه باز کرده شیلنگ را تا محل حریق بوده و سپس آب را کم کم باز میکنیم و به محل حریق می گیریم قدرت پرتاب آب این فایر باکس ها تا شعاع 20متر می باشد

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha